Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-02-2018
CAMBRA to skrót od CAries Management By Risk Assessment. Jest to oparte na dowodach podejście do profilaktyki lub leczenia próchnicy zębów od jej najwcześniejszych etapów. Program został uruchomiony w 2003 r. na UCSF School of Dentistry. Jego pomysłodawcą jest John Featherstone, były dziekan szkoły i wybitny znawca stomatologii prewencyjnej oraz naprawczej.
Dentysta, który stosuje system CAMBRA, otrzymuje pełną dokumentację medyczną i stomatologiczną pacjenta oraz przeprowadza badanie kliniczne w celu oceny ryzyka i czynników próchnicy u danej osoby na tyle wcześnie, aby móc zapobiec pojawieniu się zmian demineralizacyjnych lub wdrożyć działanie naprawcze. Na podstawie otrzymanych wyników stomatolog wdraża postępowanie behawioralne i terapeutyczne z wykorzystaniem środków remineralizujących (preparaty specjalistyczne zawierające fluor w wysokich dawkach) i przeciwbakteryjnych (np. płukanki do jamy ustnej zawierające chlorheksydynę) oraz minimalnie inwazyjne leczenie odtwórcze. Do tego włącza regularne monitorowanie zdrowia jamy ustnej podczas cyklicznych wizyt.
Obecnie ponad płowa amerykańskich szkół realizuje podejście zgodne z zasadami CAMBRA. Skuteczność tego programu potwierdzono badaniami klinicznymi. Choć początkowo sądzono, że skuteczność takiego podejścia do prewencji i zwalczania próchnicy zależy od stosowania preparatów dostępnych tylko na receptę, obecnie wiadomo, że dobre efekty uzyskuje się również przy korzystaniu z produktów dostępnych bez recepty.
Źródło: University of California