Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-01-2018
Leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego z zamkami naklejanymi na zęby może spowodować miejscową demineralizację szkliwa. Jest to związane z mnożeniem się bakterii w miejscach, gdzie zamki były przyklejone, a szkliwo bywało niedoczyszczane.
Naukowcy z międzynarodowego zespołu z uniwersytetów brazylijskich, brytyjskich i włoskich zbadali trzy rodzaje eksperymentalnych klejów, aby przekonać się, czy zdołają one zapobiec powstawaniu białych zdemineralizowanych plam na szkliwie. Do badań w kompozycji z polimerami wykorzystali biomateriał zwany haloizytem, zawierający nanorurki z triclosanem. Triclosan występował z jednym ze stężeń: 5,10 i 20 proc. Preparaty moczone były w roztworze sztucznej śliny.
Okazało się, że najlepsze rezultaty grzybo- i bakteriobójcze uzyskano w wersji z 20-proc. stężeniem triclosanu. Utrzymywały się one też najdłużej – bo 72 godziny od chwili zastosowania. Z kolei wszystkie trzy wersje testowanego biomateriału dawały dobry efekt remineralizacyjny utrzymujący się przez 2 tygodnie.
Tak dobre wyniki to poważny krok w kierunku tworzenia nowych klejów, dzięki którym ortodonci dostaną nowe, skuteczne narzędzie do realizacji marzeń o pięknym uśmiechu.