Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-12-2017
Koniec roku wiąże się dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o księgę przychodów i rozchodów z obowiązkiem wykonania spisu z natury. Czy dentysta powinien z tym wykazie ująć materiały stomatologiczne i inne środki medyczne? Okazuje się, że tak, ponieważ to materiały podstawowe i pomocnicze – z interpretacji wynika, że należy do nich zaliczyć m.in. wypełnienia zębów i kanałów zębowych oraz masy wyciskowe.
Z ustawy wynika, że podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury: towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.
Spis z natury powinien zawierać: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 27 rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 728), jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę „Spis zakończono na pozycji...", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników).
Warto tu zwrócić uwagę na niejednolite stanowisko organów podatkowych w sprawie tego, co zaliczane jest do materiałów podstawowych i pomocniczych fiskusa. Przykładem są dwie interpretacje:
-
Izby Skarbowej w Katowicach – sygnowana datą 19 sierpnia 2014 r. (IBPBI/1/415-606/14/ZK), w której wskazano, że „(…) finalnym efektem usługi stomatologicznej czy ortodontycznej jest wyrób gotowy, zaś wskazane we wniosku materiały zużywane w toku świadczonych usług, które stają się główną substancją (budulcem,elementem) gotowego wyrobu, bądź bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości, zaliczane są odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych (…). W konsekwencji, materiały zużywane w toku świadczonych usług stomatologicznych i ortodontycznych podlegają ujęciu w spisie z natury, jako materiały podstawowe i pomocnicze”;
-
Izby Skarbowej w Bydgoszczy – oznaczona datą 13 kwietnia 2012 r. (ITPB1/41553/12/DP), w której uznano, że materiały takie, jak zamki, łuki i pierścienie, które stanowią części składowe aparatów stałych ortodontycznych i nabywane są w specjalnych sklepach medycznych, materiały do wypełniania zęba, materiały do wypełniania kanałów zębowych, podkłady i elementy do mocowania uzupełnień protetycznych i pierścieni ortodontycznych, wkłady i włókno szklane do odbudowy zębów, materiały do płukania kanałów, masy wyciskowe, leki, znieczulenia nie stanowią materiałów podstawowych ani materiałów pomocniczych, zatem nie podlegają ujęciu w spisie z natury
Pogląd dominujący jest jednak taki, że materiały stomatologiczne powinny być wykazane w spisie z natury.
Źródło: „Rzeczpospolita”