Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-12-2017
Afryka jest jednym z tych nielicznych już miejsc na świecie, gdzie brakuje nowoczesnych, aktualizowanych i jednolitych rejestrów dotyczących narodzin dzieci. Skutkiem tego są problemy z określeniem wieku metrykalnego wielu osób. Naukowcy z University of the Witwatersrand w Johannesburgu (RPA) uważają, że ocena zębów, ich stanu oraz stopnia rozwoju, mogą być źródłem cennych informacji umożliwiających oszacowanie rzeczywistego wieku dziecka, które nie wie, kiedy się urodziło. W badaniu wykorzystali metody Demirjiana i Willemsa.
- Ważne jest dokładne oszacowanie wieku chronologicznego z próbki żywych dzieci w populacji, ponieważ te informacje mogą być następnie wykorzystane jako punkt odniesienia do oceny wzrostu dzieci z zaburzeniami zdrowia. Nasza analiza pokazuje, że w rozwoju stomatologicznym występuje znaczna zmienność na poziomie populacji – powiedział dr Lynne A. Schepartz, profesor nadzwyczajny i kierownik Wydziału Antropologii Biologicznej na wspomnianym uniwersytecie.
Poza korzyściami, jakie z badania wyniosą socjologia i antropologia, istotne są również profity dla medycyny i stomatologii oraz samych pacjentów: dziecko u stomatologa w Afryce nie będzie musiało martwić się faktem, że nie zna odpowiedzi na pytanie o to, ile ma lat. Będzie też można trafniej dobierać leczenie zębów do wieku i oczekiwać wyższej skuteczności i bezpieczeństwa terapii.
Źródło: PLoS ONE