Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-11-2017
Około 10 proc. dentystów używa obecnie laserów w swojej praktyce. Najczęściej wykorzystuje je w chirurgii tkanek miękkich, a – rzadziej – do biostymulacji procesów regeneracyjnych i gojenia. Dzięki kilku dekadom badań, które prowadzone były w Stanach Zjednoczonych, między innymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, udało się opracować laser, który można wykorzystywać prewencyjnie, stosując go do podgrzewania zębów bez niszczenia tworzących je żywych tkanek, a jedynie w celu poprawy krystalicznej struktury szkliwa.
Jednym z pionierów badań nad profilaktycznym zastosowaniem laserów w stomatologii jest dr John Featherstone z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w San Francisco, który swój doktorat robił z fizyki chemicznej – zajmował się fosforanem wapnia w zębach i kościach. Aby lasery można było wykorzystać do profilaktycznego wzmocnienia szkliwa, należało opracować technologię, która umożliwiłaby bardzo precyzyjne dawkowanie mocy wiązki. Tak, aby w ciągu kilku mikrosekund podgrzać szkliwo na tyle mocno, żeby udało się dzięki temu wzmocnić strukturę hydroksyapatytu i wzmocnić kryształy wapnia, a jednocześnie nie uszkodzić żywych tkanek znajdujących się pod szkliwem.
Taki laser udało się opracować, między innymi dzięki determinacji wspomnianego już naukowca oraz jego współpracowników dra Rechmanna i dra Frieda. W 2012 r. pojawiły się wyniki badania, w którym zespół Rechmanna wykazał, iż leczenie laserem może wręcz indukować remineralizację zębów w połączeniu z lakierem fluorkowym, co będzie prowadzić do odwrócenia uszkodzeń szkliwa. Obecnie dr Rechmann rozpoczyna intensywne badania kliniczne z zakresu laserowej stomatologii prewencyjnej i współpracuje z firmą z Bostonu, która wytworzyła najnowocześniejsze lasery na podstawie badań zespołu z Uniwersytetem Francisco. Po zakończeniu badań konieczne będzie uzyskanie zgody Food and Drug Administration na stosowanie lasera CO2 o krótkim impulsie do celów prewencyjnych w stomatologii.
Źródło: medicalxpress.com