Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-12-2008
W Gorzowie rusza wielka akcja walki z zaniedbanymi zębami. Wszyscy uczniowie w mieście będą mieli sprawdzone uzębienie i otrzymają profesjonalny diagram informujący o stanie zdrowia wnętrza jamy ustnej; przeprowadzone zostanie też lakowanie i lakierowanie szkliwa.
Gorzowski magistrat we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Okręgową Izbą Lekarską postanowił dowiedzieć się o rzeczywistej skali zniszczeń dokonanych przez próchnicę w uczniowskich zębach. Z racji tego, iż systematyczna opieka stomatologiczna w szkole praktycznie nie istnieje, i nie słychać nic o uruchomieniu ogólnopolskiego programu profilaktyczno–higienicznego, którego celem byłoby zredukowanie częstotliwości występowania próchnicy, urzędnicy wystarali się o fundusze z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz dołożyli część z kasy miejskiej. 260 tys. € miasto otrzyma z funduszy zewnętrznych, a 46 tys. € wyłoży samo.
W ramach programu:
-
uczniowie gimnazjum (w wieku 13 – 15 lat) będą mieli lakowanie bruzd szczelinowych zębów trzonowych; lakowane będą tylko zęby zdrowe;
-
wszyscy uczniowie (8 – 18 lat) będą mieli lakierowane zęby lakierem fluorkowym;
-
lekarz sporządzi diagram informacyjny – będzie to informacja również dla rodziców uczniów;
-
w trakcie wizyty dziecko dowie się o prawidłach higieny jamy ustnej, zdrowej diecie i otrzyma ulotkę z najważniejszymi informacjami;
-
uruchomiona będzie specjalna strona internetowa z harmonogramem wizyt i informacjami dotyczącymi akcji.
Program nie obejmuje leczenia – jedynie profilaktykę i przegląd uzębienia. Warunkiem uczestnictwa dziecka w akcji jest zgoda rodziców.
- Bardzo ważne jest, aby dotrzeć do rodziców, jak najbardziej uświadomić im potrzebę profilaktyki. NFZ płaci bowiem za lakowanie zębów stałych, ale tylko do 7. roku życia. A wiele rodziców również o tym nie wie – mówi Jolanta Małmyga z Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie.
Akcja potrwa do marca 2010 r., a urzędnicy już myślą o kolejnych tego typu inicjatywach – tym bardziej, że za niedługo zostanie uruchomiony Szwajcarski Mechanizm Finansowy, w którym również będzie można się starać o fundusze pomocowe.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”