Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-03-2017
Prowadzenie biznesu rodzinnego to wymagające zadanie, które może przynieść ogromną satysfakcję, ale też po drodze czyhają zagrożenia mogące doprowadzić do zrujnowania firmy. Familijne dzielenie się pasją i zainteresowaniami oraz wykonywanie z najbliższymi tego, co ma duże znaczenie dla każdego z zaangażowanych w biznes, daje na pewno dużą frajdę. Ale pod pewnymi warunkami:
-
Każdy z uczestników biznesu, nawet jeśli to członek rodziny najbliżej spokrewniony (rodzic, dziecko, rodzeństwo), wykonuje pracę zgodną z posiadanym wykształceniem i umiejętnościami. Bo wprawdzie siostra obsługująca sprawy finansowe może być tą najbardziej kochaną przez wszystkich członków rodziny, ale jeśli z zawodu będzie ogrodnikiem a nie księgową, pojawienie się kłopotów finansowych i z rozliczeniami podatkowymi gabinetu stomatologicznego lub laboratorium protetycznego jest pewne.
-
W firmie działa jasny, znany każdemu z jej pracowników regulamin przyznawania podwyżek, premii czy pożyczek socjalnych, są wyznaczone: misja oraz cele krótko- i długoterminowe, a każdy z pracujących w biznesie członków rodziny przestrzega ustaleń. Trudno byłoby bowiem np. technikowi dentystycznemu inwestować z rozwój pracowni, kiedy zatrudniony w niej brat już drugi raz w danym roku domaga się kolejnej podwyżki.
-
Sprawy rodzinne oddziela się od zawodowych, a konflikty rozwiązuje się szybko i jednoznacznie – nieporozumienia, które pojawiają się od czasu do czasu w rodzinie lub w firmie są naturalnym zjawiskiem, ale osobiste urazy lub pretensje nie mogą rzutować na relacje zawodowe w biznesie. Córka – higienistka stomatologiczna może mieć osobiste pretensje do ojca dentysty, z którym pracuje, ale nie może przenosić tych emocji na relacje zawodowe.
-
Konsekwentnie przestrzega się ustalonych zasad rodzinnej etyki planowania, czyli jeśli decyzje o dalszym rozwoju firmy podejmowało się dotychczas na zebraniu, w którym uczestniczą wszyscy członkowie rodziny zaangażowanymi w biznes, nie można nagle zacząć podejmować kluczowych decyzji w wąskim gronie.
-
Swoboda wypowiedzi dla każdego członka rodziny pracującego w familijnym biznesie – to, co chce powiedzieć najmłodszy brat pełniący funkcję dostawcy firmowego, powinno być wysłuchane z taką samą uwagą, jak przemyślenia najstarszej siostry zatrudnionej na stanowisku szefa administracji.
Źródło: Opracowanie własne