Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-11-2016
Osseointegracja, czyli zrastanie się implantu z kością, to podstawa sukcesu w przywracaniu funkcjonalności i estetyki uśmiechu z wykorzystaniem wszczepów. Z racji tego, że pojawiają się informacje, iż na proces integrowania się implantu z kością negatywnie wpływają leki na zgagę, na Uniwersytecie Mc Gill przeprowadzono badania, które potwierdzają tę tezę.
Problem leczenia zgagi wiąże się ściśle z używaniem beta blokerów wykorzystywanych m.in. w terapii nadciśnienia. Istnieją bowiem doniesienia na temat korzystnego wpływu tych leków na tworzenie się tkanki kostnej. Skutkiem niepożądanym stosowania tych leków bywa jednak uczucie palenia w przełyku spowodowane refluksem kwasów żołądkowych. Leki stosowane na zgagę powodują z kolei pogorszenie jakości kości – ponieważ utrudniają wchłanianie się wapnia w tkankę. Prowadzi to do osłabienia kości i wzrostu ryzyka złamań.
W przywołanym badaniu wykazano, że odsetek niepowodzeń w przyjęciu się implantu był o połowę wyższy u osób stosujących leki na zgagę. Spostrzeżenie to ma daleko idące implikacje, ponieważ zgaga jest zjawiskiem częstym, szczególnie u osób starszych, które najczęściej wymagają protezowania – nie tylko stomatologicznego. Z kolei leki na zgagę obecnie zajmują trzecie miejsce na liście najczęściej przepisywanych medykamentów.
Źródło: Mc Gill University