Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-09-2016
Wirtualne Domy Dentystyczne (Virtual Dental Home) to system z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej działający pod egidą School of Dentistry Unversity of Pacific w Stanach Zjednoczonych. Jego działanie opiera się na współdziałaniu profesjonalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej, którzy przy udziale nowoczesnych teletechnologii mają możliwość pozyskania obrazowych informacji o stanie tkanek jamy ustnej pacjentów, wstępnego diagnozowania, wydawania zaleceń terapeutycznych i organizowania zespołów specjalistów pracujących w okolicy, w której zamieszkuje pacjent, którzy podejmą leczenie już w realu. System stworzono z myślą o tym, aby oszczędzić czas pacjentów i dentystów, zapewnić profesjonalny monitoring zdrowia jamy ustnej, dzięki któremu można skutecznie podejmować działania zapobiegające rozwojowi chorób jamy ustnej i dzięki któremu można zapewnić pomoc dentystyczną również tym pacjentom, którzy w innym przypadku mogliby być jej pozbawieni.
Jak to działa w praktyce?
W wybranych instytucjach publicznych (szkoły, przedszkola, itp.) działają gabinety, w których specjalnie przeszkolone higienistki stomatologiczne i asystentki zapewniają pacjentom opiekę z zakresu profilaktyki stomatologicznej, a zebrane dane o stanie zdrowia przekazują poprzez bezpieczny system TeleHealth do współpracującego z placówką gabinetu stomatologicznego. Tam dentysta analizuje uzyskane dane i decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli pacjent wymaga leczenia zabiegowego, podejmowane są działania zmierzające do tego, aby jak najszybciej trafił do dentysty.
Pilotażowy system działa już 6 lat i skorzystało z niego w tym czasie 3000 pacjentów. Opinie są jednoznaczne: że taka forma wczesnej prewencji jest skuteczna i stanowi bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla pacjentów w podeszłym wieku i dla dzieci.
Źródło: University of Pacific