Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Pacjent z Unii na leczeniu refundowanym
  • 15-09-2016
 

 

 

 

 

Obywatel Unii Europejskiej zamieszkujący w innym państwie członkowskim lub wyjeżdżający za granicę może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach:

  • unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,

  • opieki zdrowotnej udzielonej na podstawie Dyrektywy transgranicznej.
     

Pacjent, który opłaca składki na NFZ, przebywający na terenie krajów UE/EFTA, ma prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia na takich samych warunkach jak ubezpieczeni obywatele RP. Ważne, by pacjent chcący skorzystać z usług lekarza poza granicami kraju okazał świadczeniodawcy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dalej: EKUZ). Na podstawie tego dokumentu będzie mógł skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie pobytu w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia/zamieszkania, z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń oraz przewidywanego czasu pobytu.

Na podstawie karty EKUZ nie można jednak przeprowadzić terapii planowanej. „Posiadaczowi EKUZ przysługuje natomiast prawo do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze, a także do otrzymania leków refundowanych na takich samych zasadach, jakie stosuje się wobec osób ubezpieczonych w NFZ” – informuje „Służba Zdrowia” w wydaniu z dn. 22.07.2016 r.

 

Kiedy pacjent nie ma EKUZ lub polisy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, należy wtedy skontaktować się z oddziałem Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca udzielania świadczeń w celu wystawienia na rzecz pacjenta – przez jego instytucję ubezpieczenia zdrowotnego - Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ. Dokument ten uprawnia do takich samych świadczeń opieki zdrowotnej, jakie przysługują pacjentowi na podstawie EKUZ.

Pacjenta nieposiadającego EKUZ, certyfikatu lub prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego można obciążyć pełnymi kosztami leczenia wg stawek zakontraktowanych przez NFZ. W takiej sytuacji trzeba pacjentowi wystawić rachunek. Jeśli pacjent nie ma karty EKUZ, ale posiada prywatne ubezpieczenie wykupione w różnych towarzystwach, wtedy należy wystawić fakturę, za którą pacjenci płacą gotówką. Na podstawie tego dokumentu otrzymają zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela w swoim kraju.

Ważne: w razie jakichkolwiek wątpliwości co do rodzaju i zakresu świadczeń zdrowotnych przysługujących obcokrajowcowi, podmiot leczniczy powinien zwrócić się do właściwego dla siebie oddziału NFZ o wyczerpującą informację.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS