Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-11-2008
Resort pracy planuje, by od przyszłego roku ze środków Funduszu Pracy finansować kształcenie młodych lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Sfinansowane mają być staże lekarskie i dentystyczne dla 7,3 tys. osób oraz rezydentury dla 10,6 tys. osób. Resort przeznaczył na ten cel z FP 567, 6 mln złotych. Do tej pory kształcenie kadr medycznych finansowało Ministerstwo Zdrowia.
Resort pracy planuje też wprowadzenie zmian do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Przyszłe kadry medyczne ucieszy ta informacja, ale przedsiębiorcy uważają, że jest to uszczuplanie środków przeznaczonych na finansowanie wszystkich grup zawodowych.
- To zła decyzja, tym bardziej, że jest to przywilej, z którego skorzystają tylko wybrane grupy zawodowe – ocenia projekt zmian Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich i członek Naczelnej Rady Zatrudnienia.
Rządowe propozycje dotyczą też wprowadzenia finansowania studiów podyplomowych dla bezrobotnych i pracowników zakładów zagrożonych likwidacją lub znajdujących się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy, albo mających ukończone 45 lat. Na wniosek zainteresowanego podjęciem nauki starosta będzie mógł sfinansować z FP nawet do 100% kosztów studiów, o ile koszt nauki nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia. Osoba, która w trakcie studiów podejmie pracę nie będzie musiała zwracać otrzymanych pieniędzy.
Źródło: „Gazeta Prawna”