Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-07-2016
Brytyjskie Royal Society of Chemistry uhonorowało nagrodą nowatorskie podejście naukowców z Harvard University i University of Nottingham do leczenia zębów z chorą miazgą. Innowacja polega na tym, że zamiast leczenia kanałowego stosowany jest preparat, który stymuluje komórki macierzyste znajdujące się w zębie. Rezultatem jest regeneracja miazgi zęba.
Twórcy innowacji podkreślają, że leczenie kanałowe, owszem, pozwala uratować chore zęby, dzięki czemu mogą służyć jeszcze przez wiele lat, ale ich niewątpliwą wadą jest toksyczny wpływ na żywe komórki.
Nowatorski biomateriał może być stosowany jak tradycyjne wypełnienie stomatologiczne, z tym że umieszcza się go w bezpośrednim kontakcie z miazgą, co stymuluje komórki macierzyste do regeneracji tkanki.
Brytyjscy naukowcy są przekonani, że wdrożenie rozwiązania na rynek stomatologiczny będzie oznaczało przełom – niewątpliwie będzie to rewolucja nie tylko dla pacjentów, którzy będą mogli oczekiwać, że po leczeniu ich zęby pozostaną nadal żywe, ale i dla samych dentystów i producentów materiałów wykorzystywanych obecnie w leczeniu kanałowym.
Źródło: University of Nottingham