Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-05-2016
Stały i dynamiczny rozwój stomatologii wymusza zmiany w prawie – ponieważ zabiegi, które jeszcze wczoraj były abstrakcją, dziś są w fazie doskonalenia techniki, a jutro będą w powszechnym użyciu. Szybkość postępu i konieczność dostosowania przepisów do rzeczywistości dostrzegli autorzy projektu rozporządzenia w sprawie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek i narządów, który właśnie trafił do konsultacji społecznych. Nowy akt prawny miałby zastąpić rozporządzenie z grudnia 2009 r. i – jak uzasadniają jego powstanie autorzy – dostosowuje przepisy do obecnej wiedzy medycznej.
W myśl nowych uregulowań lekarze dentyści: periodontolodzy, chirurdzy szczękowo-twarzowi i chirurdzy stomatologiczni zyskaliby uprawnienia do pobierania i przeszczepiania narządów.
Nowe rozporządzenie precyzuje, że materiał biologiczny pobiera się w celu zastosowania u ludzi. Dotychczas przepisy stanowiły, że tkanki, komórki i narządy miały być przeznaczone do przygotowania przeszczepów biostatycznych, a więc pozbawionych żywych komórek.
- Pytanie, czy chirurg onkolog albo urolog dziecięcy będzie miał wystarczające umiejętności, by pobrać i przeszczepić narząd – zastanawia się prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Propozycja wynika zapewne z dramatycznego braku lekarzy, jednak należy się zastanowić, czy ci bez specjalizacji w transplantologii temu zadaniu podołają.
Źródło: „Rzeczpospolita”