Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-05-2016
Dentysta, technik dentystyczny, asystentka lub higienistka stomatologiczna – wszystkie te osoby co dzień wiele razy pochylają się nad pacjentem, wykonują niezliczoną ilość czynności wymagających wysiłku fizycznego w postaci dynamicznej lub statycznej. Pracują tak przez wiele lat. Ile? To zależy, jaka będzie ergonomia pracy i jak zorganizują swoje życie zawodowe i prywatne.
Pokusa zarobienia jak największej ilości pieniędzy jest silna, ale warto pamiętać, że ludzki organizm nie jest maszyną mechaniczną i nie został stworzony do tego, aby pracować non stop i bez szkody znosić nieodpowiednie warunki pracy. Dlatego niewłaściwe traktowanie własnego organizmu może w szybkim tempie doprowadzić do przyspieszonego i nieplanowanego przedwczesnego zakończenia kariery zawodowej – bo postępowaniem w pracy nastawionym na nadmierną eksploatację organizmu i nieumiejętnym wykorzystaniem czasu na wypoczynek doprowadza się do zakłócenia równowagi biologicznej w ustroju. Może to dotyczyć tak sfery fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego w utrzymaniu długotrwałej sprawności psychofizycznej kluczową rolę odgrywają:
-
ergonomia pracy – rozumiana przez odpowiednie dostosowanie warunków panujących w gabinecie do wykonywanych zadań zawodowych; w praktyce oznacza to optymalne ustawienie sprzętu i mebli i dostosowanie ich do indywidualnych warunków fizycznych personelu zatrudnionego w gabinecie czy pracowni, zminimalizowanie długotrwałego statycznego obciążenia organizmu, zoptymalizowanie odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami gabinetu lub laboratorium oraz zapewnienie bezpieczeństwa w korzystaniu z urządzeń znajdujących się w pomieszczeniach praktyki; należy inwestować w nowoczesny sprzęt, środki ochrony ciała, wzroku i słuchu;
-
umiejętność wypoczynku po pracy i szybkiego, krótkiego zrelaksowania się w czasie pracy – rozdzielenie życia zawodowego od osobistego jest bardzo ważne, tak samo, jak właściwe zaplanowanie czasu wolnego. Po ciężkim, wyczerpującym fizycznie i psychicznie dniu siedzenie w fotelu z pilotem telewizora w ręku nie będzie, wbrew pozorom, właściwym sposobem na regenerację sił. Dobry za to będzie relaks aktywny: medytacja, spacer, wyjście na basen czy do klubu fitness. To taki bardzo zdrowy paradoks: wygonić zmęczenie fizyczne i psychiczne spowodowane pracą aktywnym wypoczynkiem.
Źródło: Opracowanie własne