Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-04-2016
Wczesna diagnostyka z wykorzystaniem biopsji nerki i leczenie onkologiczne podjęte w przypadku wykrycia raka tego narządu zwiększa szanse pacjenta na uniknięcie przerzutów nowotworu do jamy ustnej i poprawia rokowania – wynika z pracy naukowej lekarzy z Massachusetts General Hospital i Harvard School of Dental Medicine w Bostonie w USA.
Wprawdzie ryzyko przerzutów nowotworów złośliwych innych narządów do jamy ustnej jest niewielkie i szacuje się je na ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych jamy ustnej, to jednak zawsze istnieje. Rak nerki jest trzecim z kolei po raku płuc i raku piersi u kobiet, który daje najczęściej przerzuty do jamy ustnej. Poza jamą ustną może zaatakować każdy inny obszar ciała. W sytuacji, kiedy zmiany nowotworowe wykryte zostaną np. podczas badania stomatologicznego, a analiza histopatologiczna potwierdzi ich pochodzenie od raka nerki, dla pacjenta rokowania mogą być niepomyślne.
Specjaliści podkreślają, że wykrycie zmian patologicznych w jamie ustnej u pacjentów po przebytym raku nerki z przerzutami zawsze powinny skłaniać do niezwłocznego wykonania histopatologicznej diagnostyki różnicowej próbki tkanki, ponieważ zmiany nowotworowe mogą występować w szerokim spektrum form.
Źródło: joms.org