Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 17-03-2016
„Planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dokonanej ustawą z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw” – informuje „Gazeta Lekarska” w wydaniu z dnia 7.03.2016 r. Nowe uwarunkowania prawne będą dotyczyć:
-
Wprowadzenia elektronicznego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych („SMK”). Warunkiem dokonywania czynności urzędowych związanych ze szkoleniem specjalizacyjnym oraz składaniem egzaminów lekarskich stanie się posiadanie konta w SMK. Będą je mogli założyć: studenci na ostatnim roku studiów lekarskich lub lekarsko-dentystycznych, lekarz / lekarz dentysta i kierownik specjalizacji. Do aktywowania konta potrzebna będzie weryfikacja tożsamości właściciela oraz uprawnień do posiadania przez niego takiego konta.
-
Egzaminu LDEK/LEK – nowe uregulowania dotyczą osób, które rozpoczęły studia po 1 października 2012 r. Pozostali będą zdawać ten egzamin jako absolwenci lub jako lekarze czy lekarze dentyści. W myśl nowych uregulowań: rezygnuje się z dopuszczenia do egzaminu (założono, że uprawnienia takie posiada osoba, która aktywuje konto w SMK), zgłoszenie do egzaminu będzie następować przez SMK, opłatę trzeba będzie uiścić do pięciu dni od upływu terminu zgłoszeń już od drugiego i kolejnego zgłoszenia do egzaminu zdawanego w j. polskim, a nie jak to było dotychczas – od czwartego i kolejnego zgłoszenia. Osoby zdyskwalifikowane na egzaminie nie będą mogły przystąpić do egzaminu w następnym terminie po dacie dyskwalifikacji. Zgłaszanie zastrzeżeń będzie możliwe jedynie w dniu egzaminu i tylko podczas jego trwania lub po jego zakończeniu ale przed opuszczeniem przez zdającego sali egzaminacyjnej. Wyniki egzaminu będą ogłaszane na stronie SMK, a osoby, które egzamin zdały, otrzymają papierowe świadectwo.
-
Egzaminu specjalizacyjnego – unormowanie jest podobne do tego, które dotyczy LDEK/LEK. Również zniknie wymóg dopuszczenia do egzaminu, ale lekarz będzie musiał otrzymać potwierdzenie zakończenia szkolenia specjalizacyjnego. Obieg całej dokumentacji będzie się odbywał elektronicznie i poprzez SMK; jedynie lekarze, którzy rozpoczęli proces specjalizacyjny wg dotychczas obowiązujących przepisów, zobligowani będą do składania dokumentacji papierowej. „Lekarz będzie zobligowany do złożenia dokumentacji jego szkolenia do właściwych organów. Następnie przekażą one te dokumenty do właściwych konsultantów krajowych, którzy dokonają merytorycznej ich weryfikacji i wydadzą rozstrzygnięcie. Na jego podstawie organy te potwierdzą zakończenie szkolenia albo odmówią takiego potwierdzenia. W tym drugim wypadku skierują lekarza do odbycia brakującego elementu programu specjalizacji. Po jego zrealizowaniu lekarz będzie poddany ponownie opisanej procedurze weryfikacyjnej. Jeśli lekarz uzyska takie potwierdzenie, będzie mógł zgłosić się do PES, za pomocą SMK” – wyjaśnia „GL”. Nowością jest wprowadzenie opłaty za drugie i kolejne zgłoszenie do egzaminu specjalizacyjnego.
Źródło: „Gazeta Lekarska”