Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Paranoidalne przepisy
  • 09-03-2016
 

 

 

 

 

Według danych Izby Lekarskiej w naszym kraju pracuje 1,3 tys. lekarzy i lekarzy dentystów z zagranicy. Ok. tysiąc z nich jest spoza UE.

Ci, którzy przyjeżdżają do Polski, muszą udowodnić, jakie mają wykształcenie, jeśli chcą podjąć pracę z pacjentami. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że specjalistów wysokiej klasy, z udokumentowanym dorobkiem zawodowym, z powodu kuriozalnych przepisów traktuje się jak absolwentów, kieruje na odbycie 13-miesięcznego stażu podyplomowego wraz ze świeżo upieczonymi lekarzami i stomatologami i nakazuje zdawanie państwowego egzaminu lekarskiego.

 

Nostryfikować dyplom jest łatwiej wszędzie, tylko nie w Polsce. Przekonała się o tym lekarka neonatolog z 24-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, która urodziła się wprawdzie i wychowała na Ukrainie, ale jej ojczyzną jest Polska – stąd pochodzi jej rodzina i tutaj też lekarka zawsze chciała się przeprowadzić. Pierwsze rozczarowanie przyszło, kiedy pojawiły się kłopoty ze znalezieniem uczelni, na której mogła zrobić nostryfikację; do tego doszło przekładanie terminu egzaminu. Oszczędności topniały i aby przeżyć podjęła się... wyprowadzania psa sąsiadów, a potem złożyła aplikację do marketu. Kolejny zawód to sam egzamin.

- To był program „Jeden z dziesięciu”. Wszyscy zdający, nieważne, jakiej specjalizacji i z jakim stażem, mieli te same pytania: rzadkie choroby, jakieś zespoły występujące raz na trzy miliony przypadków. Za pierwszym razem nie zdałam – opowiada kobieta.

Potem była próba podjęcia pracy w prywatnej klinice, gdzie tuż przed rozpoczęciem obowiązków zawodowych dowiedziała się, że musi zdobyć uprawnienia lekarza, a to wiązało się z odbyciem stażu podyplomowego wraz ze studentami i zdaniem egzaminu końcowego. W ten sposób wysokiej klasy specjalista po zakończeniu procedury obowiązującej w Polsce stanie się... lekarzem ogólnym. Problem ten dotyczy nie tylko wspomnianej specjalistki od neonatologii, ale wszystkich lekarzy, którzy pracowali w zawodzie za granicą i przyjechali do nas kontynuować karierę.

Przepisy dotyczące uznawania kwalifikacji lekarzy pochodzących spoza Unii wymagają wprowadzenia zmian. Tym bardziej, że specjalistów u nas ciągle mało.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS