Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 02-03-2016
Korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT na usługę wybielania zębów nadal budzi wątpliwości wśród stomatologów. Bo rozjaśnianie koloru szkliwa, które przeprowadza się tylko w celu poprawy estetyki uśmiechu, pod to zwolnienie już nie podlega. Jednak jak rozliczyć zabieg, który wykonano np. w ramach kompleksowej terapii po zakończeniu leczenia onkologicznego czy pourazowego?
Kwalifikowanie usług pod zwolnienie z podatku VAT należy zawsze oprzeć na wytycznych:
-
zawartych w ustawie o VAT, w której art. 43 ust. 1 pkt 18 zwalnia od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, natomiast art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. A zwalnia od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty; określają one przedmiotowo-podmiotowy charakter zwolnienia;
-
wynikających z linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości UE, w myśl której zwolnieniu od VAT podlegają tylko świadczenia mające bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami zwolnienie nie przysługuje (wyroki: w sprawach C-86/09, C-212/01, C-307/01).
Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą organów skarbowych w Polsce, wybielanie zębów żywych i leczonych kanałowo nie spełnia kryteriów dopuszczających zwolnienie zawartych w ustawie o VAT, zatem zabiegi rozjaśniania koloru szkliwa rozliczamy z podatkiem od towarów i usług.
Źródło: :Dziennik Gazeta Prawna”