Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-10-2015
Pierwszym fachowcom od leczenia zębów nie było łatwo: dysponowali bardzo prymitywnymi narzędziami. Współczesny technik dentystyczny i stomatolog posiadają nowoczesny, wysoce zaawansowany technologicznie sprzęt oraz materiały, o jakich nie śniło się nikomu zaledwie 100 lat temu. Prześledźmy, jak rozwijała się technika w stomatologii:
-
Już w starożytności uważano, że należy przede wszystkim wykonywać leczenie zębów a usuwanie ich traktować jak ostateczność. W pradawnej Grecji do ekstrakcji zębów wykorzystywano kleszcze, w Chinach zastępowały je sprawne palce mistrza kształconego latami w usuwaniu zębów bez pomocy narzędzi. Hipokrates używał namiastki wiertła dentystycznego.
-
W I wieku n.e. Celsus wypełniał ubytki ołowiem (trwało to aż do XVI wieku, kiedy zauważono szkodliwe działanie tego typu plomb. Stąd zresztą nazwa „plomba” – od łacińskiego określenia ołowiu: plumbum).
-
W II wieku n.e. Galen zalecał płukanie jamy ustnej psim mlekiem, co miało leczyć chore zęby.
-
W średniowieczu zabiegami stomatologicznymi zajmowali się balwierze i cyrulicy, ponieważ zakonnicy, którzy dotychczas prowadzili najczęściej działalność leczniczą, działali wg zasady, że Kościół wystrzega się krwi i nie wykonywali leczenia naruszającego ciągłość tkanek.
-
W1545 r. powstał pelikan – narzędzie, które przechodziło wiele modyfikacji i było używane przez osoby parające się zabiegami wykonywanymi w jamie ustnej aż do XIX wieku. Pelikana skonstruował W. Ryff. Nazwa wzięła się od kształtu haczyka podobnego do zakończenia dzioba ptaka noszącego tę nazwę. Pelikan służył do usuwania chorych zębów przez ich podważanie.
-
XVII wiek przyniósł wzrost zainteresowania kleszczami.
-
W 1725 r. pojawiło się narzędzie do usuwania zębów zwane kluczem. 100 lat później zestawy akcesoriów do ekstrakcji zębów wzbogaciły się o dźwignię.
-
Na przełomie XVIII i XIX w. pracę niegdysiejszych specjalistów od leczenia zębów zaczęło ułatwiać lusterko umieszczane w jamie ustnej pacjenta.
-
W XIX w. J. Tomes opracował zestaw kleszczy dostosowanych do kształtu koron poszczególnych zębów. Zostały one zmodyfikowane na początku XX w. przez J. Bertena. Wiek XIX przyniósł również wynalazek w postaci pierwszej wiertarki dentystycznej.
-
Początek XX wieku zbiegł się z wykonaniem pierwszego zdjęcia rentgenowskiego w stomatologii, a na lata 50. XX wieku datuje się wprowadzenie wiertarki turbinowej.
Źródło: „Atest – Ochrona Pracy”