Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-10-2015
Czytelnik „Gazety Samorządu Administracyjnego” (wyd. z dn. 16.09.2015 r.) zapytał, czy szpital może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmującego usługi, za które opłata uiszczana jest przelewem i czy konieczne jest ewidencjonowanie wszystkich usług medycznych za pomocą kasy rejestrującej.
Wg praktyków prawa: tak, szpital może korzystać ze zwolnienia obejmującego usługi opłacane przelewem (a także z innych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Wynika to z faktu, że w rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zastało zapisane, iż wyłączeniem ze zwolnienia zostały objęte usługi medyczne świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, natomiast nie ma zapisu o tym, że wyłączenie to dotyczy świadczących usługi w zakresie opieki medycznej podmiotów leczniczych, które nie są lekarzami ani lekarzami dentystami (np. szpitali).
„Uważam zatem, że szpital może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania wynikającego z § 2 ust. 1 w z w. z poz. 38 załącznika do rozporządzenia - tj. zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmującego świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata” – wyjaśnia na łamach pisma Tomasz Krywań, prawnik, doradca podatkowy.
Źródło: „Gazeta Samorządu Administracyjnego”