Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-07-2015
Polskę dotyka zapaść wiekowa kadr medycznych. Widać to szczególnie wśród lekarzy. Na chwilę obecną połowa specjalistów ma ukończone 50 lat. Oznacza to, że za kilkanaście lat w Polsce nie będzie wystarczającej liczby medyków, aby leczyć pacjentów.
Struktura wiekowa lekarzy czynnych zawodowo w poszczególnych dziedzinach medycyny jest różna, ale w większości nie napawa optymizmem. Najstarsi są specjaliści medycyny lotniczej – średnia wieku to 67 lat i diagności laboratoryjni (63 lata). W okolicach 6 dekady życia są reumatolodzy, otolaryngolodzy i gastroenterolodzy dziecięcy. Polski chirurg jest w tej grupie beniaminkiem (przeciętnie ma 55 lat).
Zapaść w strukturze wiekowej to skutek dwóch zjawisk:
-
emigracji lekarzy
-
braku odpowiedniego systemu kształcenia młodych kadr medycznych.
- To również zaniedbania w systemie kształcenia. Wydatki publiczne na ten cel przez lata były cięte. Jedyny pomysł rządu, czyli likwidacja stażu, nie rozwiązał problemu – uważa prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Skutki braków kadrowych wśród lekarzy zaczną niebawem odczuwać pacjenci – w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba specjalistów zmniejszyć się ma o ok. 10 proc.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”