Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 09-04-2015
Rok 2013: dwa raporty dwóch szacownych polskich instytucji: NIK i GUS. Z obu wynika to samo: brak zdrowia jamy ustnej to u Polaków przypadłość narodowa. Oto, co tego dowodzi w raporcie NIK:
-
15 lat temu ponad 30 proc. seniorów w Polsce było bezzębnych, obecnie jest ich o ponad 10 proc. więcej;
-
młode pokolenie szczerbatych rośnie na potęgę: 92 proc. nastolatków cierpi z powodu próchnicy, a także prawie 80 proc. pięciolatków;
-
większość dzieci ze wsi lub mieszkających w małych miastach jest pozbawiona dostępu do publicznej opieki zdrowotnej;
-
4 lata temu już prawie 80 proc. ubezpieczonych ani razu nie skorzystało z usług dentysty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia; powód: ograniczony zakres, część zabiegów nie podlega refundacji, a pacjenci zwykle nawet nie wiedzą, gdzie znajduje się najbliższy gabinet stomatologiczny, którego usługi zakontraktował NFZ; w tym samym czasie jedynie 2,96 proc. populacji dzieci i młodzieży skorzystało z gwarantowanych świadczeń profilaktycznych, finansowanych ze środków publicznych.
Wyniki uzyskane w raporcie GUS za 2013 r., a dotyczące unikania spotkań z dentystą, wyglądają równie nieciekawie:
-
aż w prawie połowie gospodarstw, których członkowie nie skorzystali z usług dentysty mimo wyraźnej potrzeby, przyczyną unikania leczenia zębów był brak środków finansowych;
-
12,5 proc. nie poszło do dentysty ze strachu;
-
ponad 6 proc. czekało, aż przestanie boleć.
Ze wspomnianego raportu GUS dowiadujemy się też, że tymże roku z usług stomatologicznych skorzystało jedynie 11,5 proc. badanych, a ponad 70 proc. pacjentów a wizytę płaciło z własnej kieszeni. Z deklarowanych przez respondentów przeciętnych miesięcznych wydatków na ochronę zdrowia na osobę, które w 2013 r. wynosiły 58,21 zł, połowa przypadała na wydatki przeznaczone na dentystę.
Źródło: „Nowe Życie Gospodarcze”