Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-03-2015
Oczywiste jest, że praca wykonana niestarannie lub ujawnienie informacji dotyczących tajemnicy przedsiębiorstwa, czyli danych odnoszących się do rozwiązań technologicznych, organizacyjnych, planów czy innych faktów gospodarczych dotyczących firmy a nieujawnionych do wiadomości publicznej, kwalifikowane są pod odpowiedzialność materialną pracownika. Roszczenia odszkodowania materialnego mogą być również wystosowane w przypadku nieprzestrzegania innych przepisów i praw.
Mobbing to jeden z przykładów naruszenia obowiązku przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego i może podlegać pod odpowiedzialność materialną – przekonuje „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 5.03.2015 r. Wspomniany nakaz dotyczy odpowiednich etycznych relacji między współpracownikami, w tym również między pracownikami a przełożonymi. Również ujawnienie tajemnicy lekarskiej oraz danych dotyczących pacjenta podlegają pod roszczenia odszkodowawcze – niezależnie od tego komu i kiedy zostały ujawnione (przypominamy, że obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej obowiązuje także po śmierci pacjenta).
Odpowiedzialność materialna rodzi się też w sytuacji, kiedy pracownik odmawia nakazanej przez szefa pracy w godzinach nadliczbowych, mając świadomość, że takie postępowanie narazi pracodawcę na szkodę i że w firmie jest jedyną osobą, która ma kompetencje, aby polecenie szefa wykonać.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”