Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-02-2015
Od kiedy Śląski Uniwersytet Medyczny, wzorem uczelni zagranicznych, uruchomił studia podyplomowe na temat zastosowania homeopatii w medycynie, rozpętała się burza. Studia te obecnie cieszą się dużą popularnością, zajęcia są prowadzone przez doświadczonych wykładowców i praktyków z branży farmaceutycznej i lekarzy specjalistów różnych dziedzin i dzięki temu rośnie ranga dziedziny budzącej kontrowersje nawet w środowisku profesjonalistów związanych z leczeniem. Tymczasem Naczelna Izba Lekarska nie odpuszcza i homeopatii nadal mówi nie.
- Ustawa o izbach lekarskich nakazuje samorządowi lekarskiemu wskazywać lekarzom, jakie postępowanie jest właściwe. Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty mówi wyraźnie, podobnie jak Kodeks etyki lekarskiej, że lekarz ma obowiązek leczyć zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, opartą na badaniach naukowych - mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes NIL. Szef samorządu lekarskiego nie ma wątpliwości, że homeopatia jest nic nie warta i za skandal uważa, że niektóre preparaty homeopatyczne sprzedawane są na receptę, co daje pacjentom złudzenie, iż produkty te mają wpływ na organizm; nie przekonuje też teoria pamięci wody, którą próbuje się tłumaczyć działanie leków homeopatycznych.
Z kolei inne zdanie o homeopatii ma dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny i były prezes Urzędu ds. Rejestracji Leków, który sam stosował środki homeopatyczne, gdy przechodził leczenie nowotworowe i miał problemy ze snem.
- Nie do końca rozumiemy, co dzieje się w tych dużych rozcieńczeniach, jednak coraz więcej dowiadujemy się o nanocząsteczkach. Wchodzenie coraz głębiej w kwestie nanotechnologii pozwoli nam odkryć mechanizmy działania wielu leków, także homeopatycznych - przekonuje.
Wojna o homeopatię toczyła się już nawet przed sądem: w zeszłym roku zapadł wyrok, który uchylił karę nałożoną na NIL przez UOKiK.
Samorząd lekarski powołał 10-osobowy zespół, który ma ocenić aktualne naukowe dowody dotyczące działania leków homeopatycznych.
„Dobrym znakiem jest to, że lekarze wyrażają głośno swoje zdanie na temat homeopatii. Pacjenci czekają, by lekarze także zajęli stanowisko w sprawie suplementów diety, a także środków przeciwbólowych, które można kupić niemal wszędzie - na stacjach benzynowych i w supermarketach. Nie ma wątpliwości, że ich nadużywanie szkodzi” – czytamy w „Do Rzeczy” w wyd. z dnia 9.02.2015 r.
Źródło: „Do Rzeczy”