Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-12-2014
Rejestracja firmy polega na wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (działającej pod adresem www.firma.gov.pl). Aktualne prawo umożliwia dokonanie wpisu bez wychodzenia z domu – wystarczy podłączenie do internetu i posiadanie tzw. zaufanego profilu. Umieszczenie firmy w tym rejestrze jest całkowicie darmowe.
Nowa działalność gospodarcza jest, jak pokazuje praktyka, przedmiotem zainteresowania różnych podmiotów, które podszywają się pod bezpłatną ewidencję i próbują wymuszać opłaty za wpisy, przysyłając świeżo upieczonym przedsiębiorcom wezwania do zapłaty z fakturą. Przesyłka przychodzi najczęściej listem poleconym, ma nadruki sugerujące pochodzenie od instytucji państwowej (np. logo z orłem w koronie, nazwy łudząco podobne do rozmaitych urzędów). Dociera do adresata zaledwie kilka dni po założeniu firmy. Jak oceniają pracownicy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, około 20 podmiotów podszywa się pod oficjalny, krajowy rejestr firm.
Dla przypomnienia:
-
po zarejestrowaniu firmy, urząd miasta lub gminy w twoim imieniu rozpocznie korespondencję z różnymi instytucjami, by nadały ci potrzebne numery. Jeden z nich to REGON (nadaje go urząd statystyczny), a drugi – NIP (nadaje go urząd skarbowy);
-
przepisy regulują, że z ryczałtu może korzystać lekarz stomatolog, który wykonuje swoją pracę osobiście, czyli bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze pracowniczym.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”