Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-11-2014
Wiedza doświadczonego lekarza jest bezcenna i okazuje się na wagę złota w przypadku dochodzenia prawdy w sprawach, które trafiają pod lupę prokuratora. Zabezpieczenie efektywnego współdziałania biegłych medyków z przedstawicielami organów ścigania jest zatem korzystne dla całego społeczeństwa.
Z uwagi na coraz większe problemy z powoływaniem biegłych lekarzy w sprawach podlegających pod rozpoznanie prokuratorskie i sądowe konieczne jest wypracowanie efektywnych metod współdziałania obu służb i nakreślenie konkretnych standardów działania. Nad tym właśnie 24 października 2014 r. dyskutowała Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie z gościem Rady – prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów RP Grzegorzem Kiecem. Ustalono, że powstanie platforma wymiany informacji między prokuratorami a lekarzami biegłymi, w planach jest też możliwe wspólne szkolenie. Ponadto samorząd lekarski może wraz z organami ścigania w wielu kwestiach zajmować wspólne stanowisko.
Skąd ta inicjatywa? Wiosną tego roku ukazał się raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Polskiej Rady Biznesu pt. „Biegli sądowi w Polsce”, w którym zwrócono uwagę na konieczność uregulowania na poziomie ustawy zasad weryfikowania kompetencji osób powoływanych na biegłych oraz na konieczność określenia ram finansowych, które pozwolą ukształtować wynagrodzenie za opinie biegłych i instytutów specjalistycznych na poziomie zachęcającym najlepszych specjalistów do występowania w charakterze biegłych. Wg samych biegłych, na chwilę obecną wynagrodzenie za wydanie opinii jest nieadekwatne do pracy włożonej w jej przygotowanie oraz czasu poświęconego na zapoznanie się z wieloma nieraz tomami akt prawnych.
Źródło: oil.org.pl