Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-08-2014
Z badań przeprowadzonych przez dr Christinę Brand wraz z zespołem ze Szkoły Dentystycznej w Bazylei w Szwajcarii wynika, że na stabilność chodu ma wpływ kompletność garnituru uzębienia. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy utrata zębów działa na stabilność chodu w zdrowej populacji seniorów. Badaniu poddane zostały osoby starsze powyżej 65 roku życia bezzębne, u których zastosowane zostały protezy stałe całkowite w szczęce i protezy overdenture wsparte na dwóch implantach w żuchwie, oraz grupa kontrolna, w skład której weszli seniorzy mający swoje własne uzębienie, z lukami po utraconych zębach wypełnionymi protezami stałymi.
Mierzonymi parametrami były prędkość chodu oraz jego zmienność w czasie normalnego dla danej osoby tempa spacerowego.
Okazało się, że seniorzy z grupy kontrolnej mieli znacznie większą prędkość chodu w porównaniu do grupy bezzębnej, noszącej protezy.
Wyniki tego badania to kolejny argument przemawiający na korzyść troski o każdego własnego zęba: aby jak najlepiej i jak najdłużej służył – także przez pozytywny wpływ na żwawość spacerów, które są jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki chorób ogólnoustrojowych.
Źródło: onlinelibrary.wiley.com