Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-06-2014
„Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra zdrowia” - podaje Ministerstwo Zdrowia w komunikacie z dnia 24.06.2014 r. Oznacza to, że elektroniczna dokumentacja medyczna wprowadzona zostanie później niż pierwotnie planowano i etapami:
-
Elektroniczna dokumentacja medyczna ma być prowadzona w formie jedynie cyfrowej od 1 sierpnia 2017 r., natomiast recepty jedynie w formie elektronicznej będą wystawiane od 1 sierpnia 2016 r. W terminie od 1 sierpnia 2016 r. do 1 stycznia 2020 r. proponuje się wprowadzenie okresu przejściowego na używanie jednocześnie recept papierowych i w formie elektronicznej.
-
1 marca 2017 r. to termin obowiązkowy dla rozpoczęcia stosowania e-skierowań i e-zleceń.
-
Telemedycyna ma stać się alternatywą dla tradycyjnych form kontaktu pacjenta z lekarzem; przygotowane zostaną też rozwiązania do wdrożenia telediagnostyki.
-
KUZ, czyli elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, będzie jednolitym dla wszystkich pacjentów dokumentem potwierdzającym prawa do leczenia oraz potwierdzającym wykonywanie świadczenia. Kartę otrzymają bezpłatnie wszystkie osoby, które w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych mają status osoby posiadającej dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz świadczeniobiorcy inni niż ubezpieczeni. Posługiwanie się Kartą będzie obowiązkowe, natomiast korzystanie z systemu eWUŚ (bez użycia Karty) będzie działaniem uzupełniającym i stosowanym w wyjątkowych wypadkach.
-
Pacjent podczas korzystania ze świadczeń medycznych będzie musiał posiadać KUZ oraz poświadczać tożsamość dowodem lub paszportem – ponieważ Karta nie będzie zaopatrzona w zdjęcie. Po uzyskaniu zgody pacjenta, w chipie Karty zapisane zostaną medyczne dane ratunkowe, a wgląd do danych KUZ będą mieli także członkowie systemu ratownictwa medycznego: lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Karta będzie też służyć jako klucz dostępu do innych systemów informacyjnych, np. w celu uzyskania informacji o planowanych i udzielonych świadczeniach opieki zdrowotnej czy o miejscu w kolejce oczekujących na dostęp do świadczenia, lub też stanowić będzie klucz dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej.
-
Wydawana raz na 10 lat KSM, czyli elektroniczna Karta Specjalisty Medycznego, będzie dokumentem zapewniającym wykonanie świadczenia poprzez potwierdzenie udziału specjalisty medycznego w leczeniu w postaci złożenia podpisu elektronicznego poświadczonego certyfikatem wydawanym przez uprawniony podmiot. Każde świadczenie będzie potwierdzone kartą KSM przez personel wykonujący to świadczenie.
Źródło: mz.gov.pl