Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-03-2014
Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przyjął w połowie lutego projekt założeń nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw. W praktyce oznacza to, że placówki medyczne czeka prawdziwa e-rewolucja: będą musiały dostosować się do wymogów nakładanych przez nowe przepisy i stosować tylko e-recepty, e-skierowania do specjalistów, e-zlecenia na wyroby medyczne oraz tylko elektroniczną dokumentację medyczną. Na wdrożenie zmian jest czas do 2017 r. Jednak nie wszystkie nowości będą wprowadzane od razu:
-
od 1 sierpnia 2016 r. placówki medyczne zaczną wirtualnie przepisywać pacjentom leki, czyli wdrożona zostanie e-recepta;
-
od 1 marca 2017 r. lekarze będą wydawać pacjentom e-skierowania oraz e-zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne;
-
do końca 2017 r. pacjenci otrzymają elektroniczny dokument potwierdzający ich prawo do leczenia – kartę ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ), która będzie najważniejszym dokumentem potwierdzającym uprawnienia do korzystania z darmowych świadczeń medycznych, natomiast działający obecnie system weryfikacji tego prawa - e-WUŚ - będzie pełnił rolę uzupełniającą.
Po znowelizowaniu ustawy lekarze będą też mieli prawo do stawiania diagnozy za pomocą środków porozumiewania się na odległość – obecne przepisy zabraniają orzekania o stanie zdrowia pacjenta bez osobistego kontaktu z nimi.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”