Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-02-2014
Kiedy w 2011 roku wprowadzano nowe przepisy o podatku VAT, rynek medyczny oczekiwał, że uproszczą one rozliczenia z organami skarbowymi. Tymczasem już po kilku miesiącach okazało się, że podatek VAT nadal sprawia kłopoty, a między podatnikami a organami podatkowymi dochodzi do sporów nie tylko związanych z możliwością korzystania z preferencji przy rozliczaniu tego podatku, ale także w kwestiach dotyczących interpretacji samych przepisów. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy o VAT zwolnienie obejmuje co do zasady usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Istotną sprawą jest też, kto je wykonuje. Z preferencyjnych stawek VAT można korzystać w przypadku usług, które:
-
wykonywane są przez podmioty lecznicze w ramach ich działalności;
-
świadczone są na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw;
-
oferowane są przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów oraz przedstawicieli zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, czyli osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji, które im w tym pomagają.
Nowe regulacje zawierają niejasne definicje. I te właśnie nieostre pojęcia są najczęściej przyczyną sporów, które pojawiają się między podatnikami a fiskusem. Kwestie sporne dotyczą głównie:
-
interpretacji pojęcia cel terapeutyczny
-
uprawnień do korzystania ze stawek preferencyjnych
-
oceny, czy dana usługa może być kwalifikowana jako jedna z tych, które służą profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu i poprawie zdrowia.
Pojawiają się też różnice stanowisk w kwestii stosowania stawek preferencyjnych przy wykonywaniu usług przez internet. „Dyrektor poznańskiej izby skarbowej w interpretacji z 7 listopada 2013 r. (nr ILPP4/443-381/13-2/ISN) odmówił prawa do zwolnienia dla usług monitoringu stanu pacjenta online. Z kolei katowicka izba skarbowa w interpretacji z 21 stycznia 2013 r. (nr IBPP3/443-1144/12/ LŻ) zgodziła się na skorzystanie z preferencji w przypadku wideokonsultacji lekarskich” - informuje „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 27.01.2014 r.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”