Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Jak długo przechowywać wyroby medyczne po sterylizacji?
  • 22-01-2014
 

 

 

 

 

 

 

 

12 listopada 2013r. Komisja Stomatologiczna NRL skierowała do pana Marka Posobkiewicza, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, pismo w sprawie długości czasu przechowywania sprzętu medycznego i wyrobów medycznych wielorazowego użycia sterylizowanych w gabinetach stomatologicznych.

W pisemnej odpowiedzi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny czytamy, że Zakład Zwalczania Skażeń Biologicznych PZH zaproponował w latach 90-tych 6-miesięczny okres przechowywania wysterylizowanych wyrobów, zabezpieczonych opakowaniem papierowo-foliowym. W złych warunkach okres ten należało skrócić. Na chwilę obecną nadzór epidemiologiczny respektuje te zalecenia. Według obowiązujących norm:

  • sterylny sprzęt medyczny wielokrotnego użytkowania powinien być przechowywany w pomieszczeniach spełniających warunki klimatu normalnego, o średniej temperaturze 23oC i średniej wilgotności 50%, wentylowanych, czystych, bez insektów i wolnych od kurzu; w osobnych zamykanych szafkach, pojemnikach, szufladach;

  • transport wysterylizowanego sprzętu do innego pomieszczenia powinien odbywać się w szczelnych opakowaniach transportowych zabezpieczających przed uszkodzeniami mechanicznymi;

  • określenie okresu przechowywania musi być sprawdzone i ocenione dla poszczególnych miejsc przechowywania.

W 2011 r. przygotowane zostały przez ekspertów „Ogólne wytyczne 2011 r. sterylizacji wyrobów medycznych”. Przygotowane zostały do tworzonego lecz ciągle nieistniejącego prawnie rozporządzenia regulującego kwestie sterylizacji. W wytycznych znajduje się tabela, oparta na ocenie punktowej, wzorowana na rozwiązaniach uwzględniających najnowszą wiedzę na temat sterylizacji z powodzeniem sprawdzających się już w Holandii, z której mogą korzystać osoby odpowiedzialne za sterylizację. Z tabeli wynika, że sprzęt zapakowany w pojedyncze opakowanie foliowo-papierowe, przechowywany w zamkniętej szufladzie w gabinecie zabiegowym, może być przechowywany przez 3 miesiące (czyli o połowę krócej, niż wynoszą obowiązujące zalecenia epidemiologiczne).

Źródło: nil.org


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS