Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-12-2013
Jama ustna to jedno z miejsc ludzkiego organizmu dość licznie zasiedlanych przez bakterie i inne mikroorganizmy. Naukowcy z uniwersytetu w Ohio (USA) odkryli, że każdy człowiek ma inny zestaw mikroflory w ustach. Prof. Purnima Kumar, jedna z badaczek, twierdzi nawet, że to swoisty „odcisk palca”. Różnice odkryto nie tylko w badaniu osobniczym, ale także udało się stwierdzić je w odniesieniu do grup etnicznych. W niektórych przypadkach udało się ze 100-proc. dokładnością stwierdzić, czy próbka materiału pobranego do analizy pochodzi od Afroamerykanina czy członka innej rasy. W przypadku badań próbek przedstawicieli innych grup niż afroamerykańska dokładność identyfikacji była nieco niższa i wynosiła ok. 60 proc.
- Po raz pierwszy udało się wykazać, że pochodzenie etniczne odgrywa rolę w determinowaniu flory bakteryjnej naszych ust - podkreśla prof. Kumar.
Uczeni są pod wrażeniem otrzymanych wyników – największe zaskoczenie budzi fakt, że ludzie, którzy mieszkają w podobnych warunkach i mają zbliżone nawyki żywieniowe, tak bardzo różnią się składem mikroflory bytującej w jamie ustnej w zależności od przynależności do grupy etnicznej.
Źródło: „Nasz Dziennik”