Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-12-2013
Uczeni z University of Iowa w USA wynaleźli oryginalny sposób na to, jak zregenerować zniszczoną tkankę kostną: kolagenowy plaster naprawczy. W pierwszym rzędzie widzą zastosowanie swojego wynalazku z stomatologii implantacyjnej.
Dotychczas w przypadku niektórych pacjentów implanty nie mogły być osadzone z uwagi na fakt, że szczęka była silnie zniszczona, a zregenerowanie kości do tego stopnia, aby uzyskać stabilne podłoże do wszczepu, nie było możliwe. Wynalazek amerykańskich naukowców działa na poziomie komórkowym i wykorzystuje jeden z tzw. czynników wzrostu, który pobudza regenerację kości: cząsteczkę znaną jako PDGF-B. Do jego wprowadzenia do wnętrza komórki wykorzystywane są plazmidy bakteryjne osadzone na kolagenowej matrycy oraz różnica potencjałów elektrycznych między plazmidem z wbudowanym weń genem kodującym czynnik wzrostu a komórką. W ten sposób unika się cyklicznego wprowadzania z zewnątrz do wnętrza komórek określonych dawek białka potrzebnych do zregenerowania kości, a zyskuje stałą produkcję potrzebnych protein już wewnątrz komórki.
Stomatologia implantacyjna to pierwszy segment medyczny, w którym może znaleźć zastosowanie
metoda na regenerację pochodzącą z wnętrza komórki. Jeśli okaże się efektywna, dzięki coraz lepszemu postępowi prac nad poznawaniem mechanizmów odtwórczych zachodzących w organizmach, być może za jakiś czas metoda ta zostanie wykorzystana do regeneracji większych organów.
Źródło: „Do Rzeczy”