Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zęby podstawą sukcesu ewolucyjnego
  • 25-07-2013
 

 

 

 

Zdrowe zęby okazują się nie tylko podstawą sukcesu zawodowego czy towarzyskiego, ale także ewolucyjnego, a tomografia komputerowa okazuje się świetnym nowoczesnym narzędziem nie tylko do nieinwazyjnych badań jamy ustnej, ale także do odkrywania tajemnic wzrostu zębów istot dawno już wymarłych.

Jak donoszą amerykańscy paleontolodzy, to właśnie szybka wymiana zębów przyczyniła się do wielkiego sukcesu ewolucyjnego zauropodów – największych dinozaurów. Roślinożerne giganty zjadały codziennie ogromne ilości masy zielonej. Szatkowanie pokarmu na mniejsze kawałki (bo zauropody nie przeżuwały jedzenia przed połknięciem) musiało prowadzić do niszczenia uzębienia. Aby tak ogromny gad mógł przez długie lata zaspokajać swoje potrzeby pokarmowe i energetyczne, konieczna była sprawna wymiana zużytych zębów. Prawdopodobnie proces ten przebiegał znacznie szybciej niżeli dzieje się to u współcześnie żyjących krokodyli czy rekinów. Kiedy następowała utrata zęba już zużytego, zauropodowi w ciągu kilku miesięcy wykształcał się nowy. Z badań wynika, że czas całkowitego wyrastania nowego zęba trwał zaledwie 1-2 miesięcy, czasem nawet krócej. Naukowcy wskazują, że w przypadku zauropodów liczyła się ilość zębów; ich jakość nie miała większego znaczenia, ponieważ ewentualne niższe wskaźniki tego parametru rekompensowane były niezwykłą prędkością uzyskiwania nowych zębów w miejsce starych.

 

Z uwagi na fakt, że ludziom zęby wyrastają tylko dwukrotnie, a nie zawsze starczają one człowiekowi na kilkadziesiąt lat, zrozumienie mechanizmów rządzących zjawiskiem wymiany zębów na nowe przez całe życie stało się dla części naukowców zadaniem priorytetowym. Obecnie prowadzi się badania nad zębami aligatorów: poznając procesy rządzące wymianą zębów u tych gadów mamy szansę odkryć mechanizmy, dzięki którym możliwa stałaby się regeneracja zębów „na życzenie”, także u człowieka. Badacze skupiają się na zidentyfikowaniu linii komórek macierzystych, dzięki którym możliwe byłoby regenerowanie zębów; usiłują też zrozumieć mechanizm, który ma kluczowe znaczenie dla dalszych badań nad odtwarzaniem utraconych zębów u ludzi: dlaczego u niektórych zwierząt wymiana zębów nawet 50 razy w ciągu ich życia jest możliwa, a u człowieka, niestety, już nie.

Źródło: Science Daily

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS