Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Debata nad zdrowiem w Senacie
  • 10-05-2013
 

 

 

11 kwietnia 2013 r. w Senacie odbyła się debata poświęcona sytuacji w służbie zdrowia, zorganizowana z inicjatywy wicemarszałka Stanisława Karczewskiego. Tytuł panelu dyskusyjnego "Zdrowie Polaków 5, 10, 15" nawiązywał do wydarzeń niezwykle ważnych dla obecnego kształtu polskiej ochrony zdrowia” - czytamy na stronie internetowej Senatu. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele środowiska lekarskiego i innych zawodów medycznych, reprezentanci samorządów zawodowych, związków zawodowych, pracodawców i eksperci. Nazwa debaty nawiązuje do trzech ważnych dat: w tym roku mija bowiem 5 lat od "białego szczytu", 10 lat od utworzenia Narodowego Funduszu Zdrowia i 15 lat od zmiany sposobu finansowania opieki zdrowotnej z budżetowego na ubezpieczeniowy. Podczas debaty miano znaleźć odpowiedź na pytanie, czy polski system zdrowia wymaga rewolucji czy tylko naprawy, aby mógł działać efektywnie. Zastanawiano się też nad tym, czy zmiany, których doświadczył nasz system ochrony zdrowia w ciągu ostatnich 15 lat, były korzystne.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas debaty wskazał, że polskiemu systemowi służby zdrowia nie jest potrzebna rewolucja, ale korekta. Z kolei inni wskazywali na konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian.

Wicemarszałek Sejmu wskazał na to, że 80 procent Polaków źle ocenia działający w naszym kraju system ochrony zdrowia. Tak wysoki wskaźnik niezadowolenia jest poważnym sygnałem, że przeprowadzenie debaty na temat sytuacji oraz możliwych rozwiązań, było potrzebne.

Uczestnicy debaty wskazywali na rozmaite możliwości rozwiązania istniejących problemów:

  • likwidacja centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie jej przez nowy Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz przekazanie kompetencji i samodzielności regionalnym funduszom, premiowanie jakości i kompleksowości leczenia, tworzenie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego, planowanie inwestycji medycznych w regionach (Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia);

  • polskiej służbie zdrowia potrzebny jest reset (Bolesław Piecha, były minister zdrowia, obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości);

  • konieczność powrotu do dialogu społecznego i określenia paradygmatu służby zdrowia oraz pilna potrzeba dokonania po 15 latach poważnej oceny funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce (Marek Balicki, były minister zdrowia w rządzie SLD).

Marcin Pakulski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, zwrócił uwagę na nieomal dwukrotny wzrost wydatków na służbę zdrowia w ciągu ostatnich 15 lat oraz na to, że w opinii Polaków dzieje się tylko gorzej. Podkreślił również, że NFZ stara się znaleźć sposób, aby wydatki były dokonywane w sposób optymalny, aby móc udostępnić świadczenia jak największej liczbie osób.

Marek Balicki zwrócił uwagę na to, że opieka zdrowotna przestała być w naszym kraju działalnością użyteczności publicznej, pro publico bono, a zaczęła być działalnością gospodarczą – ta zaś polega na zarabianiu pieniędzy.

Źródło: senat.gov.pl

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS