Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kontrola skarbowa – to warto wiedzieć
  • 25-02-2013
 

 

 

Jeśli gabinet stomatologiczny prowadzony jest w formie prywatnej praktyki, dentysta-właściciel może być skontrolowany przez urzędników skarbowych. W związku z doniesieniami o planowanym nasileniu kontroli skarbowych, warto wiedzieć, jakie kontrolujący ma prawa, a kontrolowany obowiązki.

Kontrola skarbowa ma wykazać, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązujących przepisów i czy odprowadzane są należne podatki skarbowe.

Procedura kontrolna rozpoczyna się od okazania kontrolowanemu lub jego przedstawicielowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Kontrolujący ma obowiązek okazania legitymacji służbowej. W szczególnych wypadkach (ryzyko utraty materiału dowodowego, podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego) kontrola może rozpocząć się jedynie od okazania legitymacji służbowej, a doręczenie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli może nastąpić do 3 dni od chwili jej rozpoczęcia.

Kontrola skarbowa przeprowadzana jest w siedzibie kontrolowanego i/lub w innym miejscu przechowywania dokumentów i ksiąg podatkowych. Kontrolę przeprowadza się w obecności kontrolowanego lub jego przedstawiciela, a w razie ich braku – w obecności powołanego świadka. Kontrolowany może zrezygnować z obecności podczas przeprowadzania kontroli.

Kontrolujący może żądać od kontrolowanego złożenia pisemnego oświadczenia majątkowego na dany dzień w sytuacji, kiedy powstało uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów.

Kontrolujący ma prawo wstępu do nieruchomości kontrolowanego oraz do lokalu mieszkalnego (o ile zachodzi konieczność zweryfikowania stanu faktycznego ze złożonym oświadczeniem majątkowym), legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości – o ile jest to konieczne do przeprowadzenia kontroli, żądania wykonania spisu z natury, okazania ksiąg, akt i innych dokumentów, które umożliwią przeprowadzenie kontroli, okazania składników majątku. Kontrolujący może przesłuchiwać świadków, zasięgać opinii biegłych oraz żądać wydania za potwierdzeniem próbek towarów lub dokumentów związanych z przedmiotem kontroli – jeśli zachodzi podejrzenia, że są one nierzetelne, lub też nie zapewnia się kontrolującym warunków do przeprowadzenia czynności kontrolnych związanych z badaniem tych dokumentów.

Do obowiązków kontrolowanego należą:

  • przedstawienie tłumaczenia na język polski dokumentacji sporządzonej w obcym języku, a dotyczącej spraw związanych z przedmiotem kontroli (na żądanie kontrolującego);

  • umożliwienie, nieodpłatnie, utrwalania na nośnikach informacji dźwięku i obrazu – przy założeniu, że utrwalona informacja lub nagrany obraz czy dźwięk mogą stanowić dowód, albo też wspomóc utrwalenie dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli.

Kontrolowanemu przedstawiany jest protokół. Kontrolowany może w terminie 14 dni od chwili przedstawienia dokumentu pokontrolnego przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, a kontrolujący ma w takim też terminie zastrzeżenia rozpatrzyć i poinformować kontrolowanego o sposobie ich załatwienia.

Kontrola skarbowa powinna zakończyć się w ustalonym terminie. Jeśli się przedłuża, kontrolowany może złożyć ponaglenie do organu podatkowego wyższego szczebla.

Źródło: mf.gov.pl

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS