Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 31-01-2013
Próchnica wtórna może pojawić się pod wypełnieniem stomatologicznym lub wokół niego. Tradycyjne metody wykrywania chorobowych zmian w tkankach zęba polegające na zgłębnikowaniu lub analizie zdjęcia rentgenowskiego nie zawsze są skuteczne. Polscy naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej pod kierownictwem prof. Przemysława Łosia we współpracy z uczonymi z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz stomatologów z wrocławskiej Akademii Medycznej opracowali Numed - urządzenie, dzięki któremu wykrywanie próchnicy wtórnej stanie się proste i skuteczne. Kluczem ułatwiającym diagnozowanie zmian są bytujące w zębie patogenne bakterie.
- Próchnica to z definicji choroba bakteryjna, i na tym opiera się nasza metoda. Urządzenie wypuszcza sygnał elektryczny, co jest zupełnie niewyczuwalne dla pacjenta. Dzięki niemu wykrywana jest aktywność biologiczna bakterii – opowiada prof. Łoś.
Numed ma zostać w najbliższym czasie poddany próbom podczas badań klinicznych i jeśli wszystko pójdzie dobrze, trafi na rynek polski i światowy. Urządzenie zostało już nagrodzone – otrzymało srebrny medal Brussels Innova na ubiegłorocznych Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i nowych Technik.
Prof. P. Łoś w swoich badaniach postawił na współpracę publiczno-prywatno-uczelnianą. Taki model współdziałania w tworzeniu nowych rozwiązań miał okazję obserwować w Wielkiej Brytanii – tam jest to popularna metoda na kreowanie innowacji. W Polsce szansę na tego typu współpracę dostrzegł w ofercie EIT+.
- (…) i będę do niej zachęcał inne zespoły badawcze, które pracują nad nowymi produktami – powiedział prof. Łoś na łamach „Gazety Wyborczej” (wyd. z dn. 14.01.2012 r.).
Obecnie udziały EIT+ w NuMedzie przejął stołeczny fundusz WS Investments.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”