Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Problem z amalgamatem
  • 23-01-2013
 

 

 

Stomatologia to jeden z największych konsumentów rtęci na rynku światowym. Choć z niektórych dziedzin przemysłu – z uwagi na niebezpieczeństwo skażenia środowiska - rtęć jest powoli wycofywana, stomatologia nadal stosuje amalgamaty.

„(...) Amalgamat stomatologiczny pozostaje jednym z największych źródeł zapotrzebowania na rtęć w Unii Europejskiej. W 2007 r. produkcja amalgamatu stomatologicznego w UE była na drugim miejscu pod względem zużycia rtęci, zaraz po wytwarzaniu związków chloroalkalicznych” - czytamy w wydanym w lipcu 2012 r. raporcie BIO Intelligence Service (BIOIS). Amalgamaty stomatologiczne stanowią w Unii Europejskiej 21-32% całościowej emisji rtęci do powietrza oraz aż 9-13% całkowitej emisji rtęci do wód powierzchniowych. Większość toksycznej rtęci z amalgamatów dentystycznych nie jest wychwytywana, ponieważ plomby te często trafiają po usunięciu do kosza i na wysypisko. Szkodliwy pierwiastek jest też uwalniany do środowiska podczas kremacji, zawierają go ścieki i odpady z klinik i gabinetów dentystycznych. Źródłem zanieczyszczenia środowiska amalgamatem stomatologicznym są też tradycyjne pochówki.

W niektórych krajach plomby amalgamatowe zostały całkowicie wycofane, np. w Szwecji i Norwegii. „Przegląd Komunalny” w wydaniu z dn. 24.12.2012 r. zwraca uwagę, że raz obecna w środowisku rtęć, może przekształcić się w wysoce toksyczną metylortęć. Gazeta wskazuje na istnienie rozwiązań alternatywnych: tanich i dobrych jakościowo, jakimi są stomatologiczne materiały kompozytowe, kompomery oraz glassjonomery, oraz na fakt, że do osadzenia wypełnienia amalgamatowego konieczne jest poważne opracowanie zęba, co wiąże się ze znacznym zniszczeniem jego struktury. Nowoczesne plomby z materiałów polimerowych oszczędzają tkanki zębów.

Obecnie amalgamaty uznawane są coraz częściej za najdroższe wypełnienia – z uwagi na koszty ponoszone przy ratowaniu czystości środowiska. Strategia Unii Europejskiej wytyczona w 2005 r. opiera się na redukcji użycia i emisji rtęci, ze szczególnym wskazaniem na amalgamaty. W Europie istnieje koalicja organizacji pozarządowych i konsumenckich na rzecz wycofania się ze stosowania rtęci w stomatologii. W Polsce również podejmowane są działania w kierunku wycofania amalgamatów z użycia w stomatologii. „W listopadzie br. grupa organizacji społecznych zwróciła się do premiera o poparcie dla końcowego raportu BIOIS, sporządzonego dla Komisji Europejskiej i postulującego wycofanie rtęci ze stomatologii w UE oraz na całym świecie” - podaje „Przegląd Komunalny”. Nasz kraj ma w tej kwestii wiele do zrobienia, ponieważ Polska nadal pozostaje w czołówce państw europejskich, które wykorzystują plomby amalgamatowe w leczeniu dentystycznym – zajmujemy II miejsce.

Źródło: „Przegląd Komunalny”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS