Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-01-2013
1. stycznia 2013 roku wprowadzono w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. Poz. 1545), które zastąpiło poprzednio obowiązujące rozporządzenie z 21. grudnia 1999 r. Oznacza to, że podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami, dostosowując swoją politykę kadrową do nowych przepisów, będą albo zatrudnienie zwiększać, albo też redukować.
Restrukturyzacja kadr w rozbudowanym podmiocie leczniczym może być zadaniem trudnym i czasochłonnym, ale koniecznym – szczególnie w tych placówkach, które realizują kontrakty z NFZ. W optymalizacji tego procesu może pomóc narzędzie związane z controllingiem ogólnym: controlling personalny. Dzięki temu narzędziu otrzymuje się rzetelną informację o:
-
kosztach pracy i rentowności zatrudnienia
-
rezerwach w obszarze kadr
-
obszarach zarządzania personelem, które należy poprawić.
Dzięki controllingowi personalnemu można analizować wiele obszarów związanych z polityką kadrową. Narzędzie umożliwia zbadanie m.in.:
-
struktury zatrudnienia wg określonych wytycznych lub/i w określonych obszarach personalnych
-
czasu pracy ze wskazaniem nadwyżek czy niedoborów godzinowych, a tym samym wskazanie nadmiaru lub deficytu pracowników w danym obszarze zatrudnienia
-
kosztów pracy konkretnych grup zawodowych czy pionów.
Dzięki controllingowi kadra zarządzająca placówkami medycznymi jest w stanie nie tylko uporządkować prowadzoną w podmiocie politykę kadrową, ale też może określić, jak kształtuje się struktura wiekowa personelu i powiązane z tym obszarem składniki wynagrodzenia (np. dodatki stażowe, funkcyjne). Controlling personalny na pewno nie jest magiczną różdżka, dzięki której uda się rozwiązać problemy związane z zarządzaniem personelem, jest to jednak skuteczne narzędzie dostarczające informacji, dzięki którym zarządzanie to można usprawnić.
Źródło: Opracowanie własne