Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-11-2012
Praktyka lekarska i umowa o pracę to dwie formy wykonywania zawodu lekarza dopuszczane przez prawo w naszym kraju. „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dn. 24.10.2012 r. informuje, że z początkiem przyszłego roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, które mogą utrudnić wykonywanie zawodu w formie wolontariatu dla hospicjów i innych instytucji pożytku publicznego. „Od stycznia żaden lekarz, który nie zarejestruje własnej działalności, nie będzie mógł współpracować z taką placówką np. w formie wolontariatu” - można przeczytać w gazecie.
O tym, w jakich formach lekarz może wykonywać swój zawód, stanowi artykuł 5 ust. 2 pkt 1a ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 z późn. zm.). Z kolei ze znowelizowanej ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty zniknęły zapisy o formach prawnych, w jakich lekarz może wykonywać swój zawód.
- Nie zostało więc uregulowane, czy medyków można zatrudniać na podstawie umowy o dzieło, zlecenia oraz wolontariatu. Nie wiadomo, na jakich zasadach lekarze, którzy pracują np. w szpitalu na podstawie umowy o pracę – i tym samym nie muszą rejestrować prywatnej praktyki – mogą wykonywać darmowe świadczenia w hospicjach – zauważa Maciej Dercz, prawnik, ekspert ds. ochrony zdrowia.
W ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) istnieje jedynie zapis, że z wolontariuszem należy zawrzeć porozumienie. Z uwagi na fakt, że ustawa o działalności publicznej precyzuje, w jakich formach lekarzowi wolno wykonywać zawód, zapis z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest zbyt ogólny i wymaga dopracowania.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”