Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-10-2012
Wyniki badania „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012” potwierdzają fatalny stan uzębienia Polaków. W porównaniu do innych krajów europejskich wypadamy naprawdę słabo – lepsze statystyki dla 6-latków notowane są w Ugandzie czy w Bośni i Hercegowinie. W Ugandzie chore zęby ma nieco ponad 49 proc. dzieci 6-cio letnich, w Polsce przeciętny malec w wieku 6 lat ma 5 zębów niszczonych przez próchnicę, a w tym tylko jeden chory ząb jest leczony. Statystyka ta zadziwia, ponieważ w naszym kraju notowany jest najwyższy wskaźnik dostępności do dentysty: jeden stomatolog przypada u nas na 2200 mieszkańców.
Dalsze wskaźniki statystyczne dla Polski w zakresie zdrowia jamy ustnej też są warte poznania.
Oto bowiem ponad 61 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było u stomatologa, a tylko nieco więcej niż 37 proc. z nich szczotkuje zęby dwa razy dziennie. 1/3 dzieci czyści zęby bez pomocy rodziców, a tylko 6 proc. matek zwraca uwagę na czas szczotkowania zębów. Ponad połowa polskich dzieci na co dzień pałaszuje słodycze. Pokutuje też przekonanie, że o mleczaki nie warto dbać, bo i tak wypadną.
Złe nawyki wyniesione z dzieciństwa skutkują w wieku dorosłym. To dlatego prawie połowa mieszkańców naszego kraju w wieku 65-74 lat jest bezzębna – jest to ewenement wśród krajów najbardziej rozwiniętych. W ostatniej dekadzie, pomimo rozwoju stomatologii i lepszej dostępności do wysokiej jakości usług dentystycznych, stan zdrowia uzębienia osób starszych znacznie się pogorszył i zdecydowanie zwiększył się odsetek seniorów bezzębnych. Pogorszeniu uległ także wskaźnik związany z funkcją żucia: w 2002 r. 69,4 proc. emerytów w wieku 65-74 lat wykazywało taką zdolność, ale siedem lat później było ich zaledwie 49,6 proc. Próchnica i choroby jamy ustnej w Polsce mają się naprawdę dobrze.
Źródło: „Newsweek Polska”