Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-10-2012
Osoby związane ze stomatologią, chcące pracować za granicą, mogą szybko znaleźć zatrudnienie korzystając m.in. z wyszukiwarek internetowych. Zagraniczne rynki pracy stoją otworem przed chętnymi do wyjazdu, a w niektórych państwach, aby podjąć pracę, nie trzeba nawet znać obowiązującego tam języka urzędowego; wystarczy, że zna się jeden z języków uniwersalnych, np. angielski.
Wydaje się jednak, że wielką falę emigracji mamy już za sobą. Coraz częściej dobrze wykształceni młodzi ludzie nie myślą o wyjeździe za granicę. Dobry specjalista nie musi emigrować z Polski, aby jego praca przynosiła na tyle duży dochód, że z wynagrodzenia będzie mógł przyzwoicie żyć.
- Dobry lekarz z pewnością jest w stanie żyć w Polsce na podobnym poziomie co w Niemczech, a bardzo dobry z pewnością na wyższym niż za granicą, bo tam musiałby się jeszcze przebić w lokalnym środowisku - mówi Krzysztof Macha, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.
Unia Europejska profesje wiążące się ze szczególną odpowiedzialnością skupiła w segmencie zawodów sektorowych. Zaliczone zostały tam m.in. zawody stomatologa, lekarza, weterynarza. Jeszcze nie tak dawno temu relacje między uposażeniem lekarza w Polsce i za granicą wypadały wyjątkowo niekorzystnie dla miejsc zatrudnienia w kraju. Od niedawna obserwuje się poprawę wysokości wynagrodzeń lekarzy i stomatologów, co w sposób znaczący wpłynęło na zmniejszenie fali emigracji zarobkowych.
Źródło: „Echo Miasta”