Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-08-2012
Resort zdrowia, który przygotował dyskutowany obecnie projekt rozporządzenia w sprawie zatrudnienia pomocy dentystycznych, uważa, że każdy gabinet stomatologiczny, który chce działać w ramach kontraktu z NFZ, musi zatrudniać fachową pomoc. „Jeżeli Ministerstwo Zdrowia zmusi stomatologów do zatrudnienia wykwalifikowanych pomocy, wiele gabinetów zbankrutuje” – alarmuje „Dziennik Polski” i wskazuje, że w pierwszej kolejności zamykane będą małe gabinety z wiosek i mniejszych miejscowości. Powodem zamykania gabinetów będą pieniądze – już obecnie koszty leczenia znacznie przewyższają kwoty wypłacane dentystom przez NFZ.
Higienistka stomatologiczna czy asystentka, wg dentystów, potrzebne są tam, gdzie obsługuje się wielu pacjentów, przyjmowane są dzieci czy osoby niepełnosprawne. W małych, jednoosobowych gabinetach zajmujących się głównie leczeniem zachowawczym zatrudnianie pomocy stomatologicznej jest zbędne i podnosi koszty działania gabinetu. W takich placówkach stomatolog bez problemu radzi sobie za wszystkim sam, tym bardziej, że materiały wykorzystywane do leczenia najczęściej są obecnie produkowane w postaci bezpośrednio nadającej się do użytku i nie wymagają czasochłonnego przygotowania.
Wprowadzenie obowiązku zatrudniania pomocy stomatologicznej może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego: gabinety będą rezygnować ze starań o współpracę z NFZ, a asystentki i higienistki stomatologiczne będą miały więcej problemów ze znalezieniem pracy.
Jak resort zdrowia tłumaczy pomysł wprowadzenia obowiązku zatrudniania pomocy dentystycznej? „Brak fachowej asysty może w niektórych przypadkach skutkować zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta“ – można przeczytać w uzasadnieniu rozporządzenia. Tymczasem w opinii stomatologów to niezbyt sensowne tłumaczenie, ponieważ asystentka stomatologiczna nie może wykonywać żadnych czynności medycznych przy pacjencie. Za to odpowiada lekarz.
Źródło: „Dziennik Polski”