Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-07-2012
Mundurowych próchnica nie omija, ale jest sposób na to, aby żołnierska dieta nie przyczyniała się do rozwoju choroby. To guma do żucia – oczywiście bezcukrowa; i odpowiednio zbilansowane menu, złożone z naturalnych składników, a więc dostarczające witamin i minerałów – również tych niezbędnych do zachowania prawidłowej kondycji szkliwa i tkanki kostnej. Od jesieni 2012 roku żołnierze przebywający na poligonie będą otrzymywać nowoczesne indywidualne racje bojowe SR i SRS zawierające w zestawie gumę bezcukrową. [Zestaw SR to jeden posiłek zawierający 1,2 tysiąca kilokalorii, a SRS to z kolei indywidualna racja bojowa do działań specjalnych, czyli porcja, której składniki poddano liofilizacji, dzięki czemu jest ona lżejsza, a jednocześnie zachowuje swoje właściwości odżywcze.] Polscy wojacy wzorem swoich francuskich czy amerykańskich kolegów będą używać gumy po każdym posiłku.
Zanim nowe racje zostały dopuszczone do użycia, testowali je żołnierze, a następnie dzielili się uwagami: padały spostrzeżenia nie tylko dotyczące smaku czy praktyczności przygotowania posiłku z nowego produktu, ale również uwagi związane z brakiem środków do czyszczenia zębów po posiłku. Żołnierz w warunkach poligonowych i bojowych nie ma w wyposażeniu szczoteczki do zębów i pasty. Zdecydowano zatem, w ramach profilaktyki próchnicy, o dołączeniu bezcukrowej gumy do żucia.
- Żucie gumy z ksylitolem, bo o nim mowa, trwa nie dłużej niż dwie minuty - tyle czasu potrzebuje ten środek na połączenie się ze śliną i stworzenie naturalnej ochrony przed bakteriami - mówi podpułkownik Dariusz Spychała, kierownik Laboratorium Badań Żywności w Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Żywnościowej w Warszawie.
Źródło: „Polska Zbrojna”