Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-07-2012
The British Dental Health Foundation przymierza się do szerokiego edukowania społeczeństwa w zakresie zdrowia jamy ustnej po tym, jak naukowcy odkryli, że groźne choroby dziąseł mogą być powiązane z pojawieniem się zmian nowotworowych okolic głowy i szyi wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. U chorych, u których stwierdzono nowotwory HPV-pozytywne, potwierdzono znacznie wyższy wskaźnik utraty masy kostnej w porównaniu z pacjentami ze zdiagnozowanymi guzami HPV-negatywnymi. Utrata masy kostnej to kluczowy czynnik rozwoju poważnych chorób przyzębia. Z kolei choroby przyzębia uznawane są to najważniejszy – nawet przed próchnicą – powód utraty zębów.
Z badań ekspertów wynika, że zakażenie wirusem HPV może być uznane za drugi najważniejszy czynnik po paleniu tytoniu, który przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej jamy ustnej. Dla pełnego potwierdzenia relacji pomiędzy ciężkimi chorobami dziąseł a zwiększonym ryzykiem pojawienia się raka jamy ustnej związanego z zakażeniem wirusem HPV potrzebne jest prowadzenie dalszych badań, ale odkrycie to po raz kolejny wiąże występowanie choroby nowotworowej i zdrowie jamy ustnej. Powiązanie to potwierdzają też m.in. badania przeprowadzone przez uczonych ze szwedzkiego Karolinska Institute, których wyniki wskazują na silny związek pomiędzy wysokim poziomem występowania płytki nazębnej (jeden z czynników ryzyka rozwoju choroby przyzębia) a ryzykiem zgonu z powodu raka jamy ustnej – do 13 lat wcześniej niż wynikałoby to z przewidywań.
Dr Nigel Carter z British Dental Health Foundation wskazuje na profilaktykę chorób przyzębia oraz zmian nowotworowych poprzez regularne wykonywanie zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej, łącznie z profesjonalnym czyszczeniem zębów w gabinecie, i poprzez modyfikację diety, z której należy wyeliminować cukier, oraz poprzez monitoring i diagnostykę zmian dostrzeżonych w jamie ustnej.
Źródło: Medical News Today