Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 08-06-2012
Dla specjalistów z branży stomatologicznej nadal nie wszystkie tematy związane z używaniem kasy fiskalnej są jasne. Oto niektóre z zagadnień, o które pytają podatnicy.
-
Nazwa usługi na paragonie fiskalnym wydawanym przez stomatologa – stomatolog, wykonując usługi medyczne w ramach działalności gospodarczej służące ratowaniu, poprawie, przywracaniu i zachowaniu zdrowia oraz profilaktyce, może na paragonie umieszczać nazwy usług takie jak np. „usługi profilaktyki stomatologicznej”, „usługi stomatologii zachowawczej”, „usługi chirurgii stomatologicznej”, „usługi protetyczne” - pozwalają one zidentyfikować wykonaną usługę oraz określić jej charakter.
-
Paragon fiskalny a korekta - przepisy o VAT nie uzależniają pomniejszenia obrotu o kwoty odpowiadające wartości zwróconych towarów i kwot zwróconych z tytułu zwrotów nabywcy od posiadania przez podatnika oryginału paragonu fiskalnego, potwierdzającego zakup towaru lub usługi. Jednakże paragon jest dowodem na to, że konkretny towar lub usługa zostały przez nabywcę zakupione u danego podatnika i zasadą jest dokonywanie korekty obrotu i podatku należnego przy jednoczesnym zwrocie (okazaniu) przez klienta paragonu fiskalnego. Korektę obrotu wykonuje się w oparciu o potwierdzenie rozliczenia sprzedaży przez podatnika. Potwierdzenie to podatnik zyskuje zaś przez wgląd do paragonu, który nabywca otrzymał w chwili sprzedaży. W niektórych sporadycznych wypadkach, kiedy nabywca nie ma oryginału paragonu, potwierdzenie sprzedaży może opierać się na innym dokumencie, np. gwarancji czy numerze seryjnym urządzenia. Wykonanie korekty w oparciu o dokument inny niżeli oryginał paragonu fiskalnego może mieć miejsce jedynie w sytuacji, kiedy sprzedający ma pewność co do tego, że towar rzeczywiście został nabyty u niego i może to w sposób niebudzący wątpliwości udowodnić.
-
Utrata zwolnienia - minister finansów zwalnia do 31 grudnia 2012 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej podatników, u których kwota obrotu z działalności nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 tys. zł (przy kontynuacji działalności) i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie. W sytuacji, gdy dochodzi do przekroczenia limitu kwoty, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”