Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-04-2012
W 2012 r. obowiązują stawki VAT na poziomach: 23%, 8%, 5%, 0%. Stawki 23% oraz 8% wprowadzone zostały 1. stycznia 2011 r. na okres przejściowy, którego koniec przewidziano na 31. grudnia 2013 r. Podatnik powinien pamiętać:
-
aby przy ustalaniu wysokości VAT sprawdzić, czy konkretna usługa lub towar nie podlegają pod zwolnienie z tego podatku;
-
że stosuje się zasadę, iż jeśli ten sam towar (usługa) wymieniana jest w więcej niż jednym przepisie jako uprawniona do korzystania z różnych obniżonych stawek podatkowych – stosuje się najniższą z nich.
Z początkiem 2012 r. utracił moc obowiązującą § 45 rozporządzenia w sprawie VAT, który obniżał w okresie do dnia 31 grudnia 2011 r. stawkę VAT (do 8%) dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu wyrobów medycznych, z wyłączeniem systemów i zestawów zabiegowych złożonych z wyrobów medycznych, innych niż wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.
Technik dentystyczny świadczący usługi w zakresie wykonywanego przez siebie zawodu podlega pod zwolnienie z VAT. Podatek nie obejmuje czynności, które zostały szczegółowo wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2–41 wraz z warunkami i zastrzeżeniami określonymi w ust. 2–20 tego artykułu.
Szczególnej uwagi wymaga opodatkowanie podatkiem VAT usług dentystycznych. Wprawdzie stomatolog korzysta z podmiotowo-przedmiotowego zwolnienia z VAT, ale tylko w zakresie usług medycznych służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczonych w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Wybielanie zębów wg ustaleń organów podatkowych nie mieści się w tej kategorii usług, dlatego podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT w wysokości 23%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2011 r., nr ILPP1/443-309/11-2/ BD.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”