Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-02-2012
Lekarz i lekarz dentysta pełnią zawody o szczególnym społecznym charakterze. A to zobowiązuje.
- W przypadku lekarza profesjonalista to coś więcej niż zawodowiec, to ktoś, kto przestrzega standardów etycznych, a uzależnienia w znacznym stopniu ograniczają tę zdolność – powiedział prof. Paweł Łuków, etyk, który uczestniczył w corocznym spotkaniu pełnomocników ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów, które odbyło się w grudniu 2011 r.
Uzależnienie nie jest chorobą, w którą popada się na własne życzenie. Przykładem mogą być osoby, które uzależniły się od opiatów, stosując je w celach leczniczych.
Najważniejsze przeszkody do pokonania, jakie stoją przed osobą uzależnioną, to przebicie się przez mur niechęci do podjęcia leczenia oraz przez kolejny mur – tym razem błędnych stereotypów związanych z funkcjonowaniem takiej osoby w pracy.
Jak i gdzie leczyć uzależnienie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Uzależniony lekarz wybiera bowiem najczęściej ośrodek położony jak najdalej od jego miejsca zamieszkania; z kolei część osób twierdzi, że ośrodki dla leczenia odwykowego lekarzy powinno się tworzyć przy okręgowych izbach lekarskich.
- Uzależnienie jest chorobą, której leczenie podlega określonym standardom i nie powinno się tego robić w izolacji – argumentuje Włodzimierz Gajewski ze Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, wyrażając opinię, że nie powinno się prowadzić odwyku oddzielnie dla lekarzy i dla osób z innych środowisk zawodowych.
Źródło: „Gazeta Lekarska”