Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-12-2011
Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że stomatologowi nie przysługuje zwrot podatku VAT za sprzęt zakupiony do gabinetu dentystycznego, jeśli nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i ponieważ prowadzona przez niego działalność gospodarcza jest zwolniona od podatku VAT. Orzeczenie z 21 listopada 2011 r. (nr IPTPP2/443699/11-2/IR) wydane zostało na wniosek z zapytaniem, które zadał dentysta niezarejestrowany jako czynny podatnik VAT, prowadzący swój gabinet, w którym świadczy usługi zwolnione z VAT, korzystający z dotacji unijnych na zakup sprzętu i planujący dalszy zakup sprzętu stomatologicznego. W odpowiedzi Izby wskazano, że prawo przyzwala na obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem, że:
-
podatnik jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT;
-
sprzęt, towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Podatnik nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, zatem nie spełnia warunku określanego przepisami prawa i z tego względu nie przysługuje mu odliczenie podatku VAT od zakupionego sprzętu, natomiast zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności zwolnionej od podatku VAT.
Ponadto podatnik nie może również starać się o zwrot podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 73, poz. 392 z późn. zm.), obowiązującego od 6 kwietnia 2011 r., ponieważ również nie spełnia warunków, pod którymi jest możliwy zwrot podatku VAT. Wśród warunków tych wymienione są: złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w par. 8 rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed 1 maja 2004 r.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”