Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 21-11-2011
Budowa BioNanoParku w Łodzi ruszyła 15 lutego 2011 r. Inwestycja ma być ukończona w ciągu dwóch lat i w tym czasie również otworzy swoje podwoje dla wszystkich, którzy mają pomysły na innowacje w wielu gałęziach przemysłu i usług. Z technologicznych wynalazków korzystać ma m.in. szereg gałęzi medycyny oraz stomatologia. Szczególną wartość dla lekarzy, stomatologów i pacjentów mają nowinki wykorzystujące wirtualne projektowanie i modelowanie. Już teraz uznaje się, że medycyna w wymiarze 3D to przyszłość tej branży.
- Dwa wielkie laboratoria o charakterze bio- i nanotechnologicznym powstają z myślą o obsłudze przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii, biotechnologii przemysłowej, ale także przemysłu chemicznego, spożywczego, agrotechnicznego, włókienniczego, energetycznego oraz wojskowego – powiedział „Dziennikowi Łódzkiemu” prezes Andrzej Styczeń.
Dla pacjentów największą wartość będą miały implanty tworzone z wielką precyzją przy użyciu drukarki 3D i na podstawie skanów wykonanych podczas badania tomograficznego. Jedno z tych urządzeń pracuje w Technoparku Łódź, w pierwszej w Polsce Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych. Głowica maszyny precyzyjnie nakłada kolejne warstwy materiału tworzącego protezę; każda z warstw ma grubość 16 mikronów, a każda z kropli tworzywa, z którego powstaje implant, ma wyliczony komputerowo tor balistyczny. W ten sposób powstają protezy idealnie dopasowane do warunków anatomicznych u konkretnego pacjenta. O precyzji, z jaką wykonane są „wydrukowane” protezy, przekonali się już łódzcy lekarze dokonujący wszczepienia implantów oczodołów.
Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”